Aktualności
18 Sty 2025; 10:00AM - 03:00PM Spotkanie formacyjne |
Pokój zakwitnie, kiedy Pan przybędzie
- Szczegóły
- Barbara i Marcin Lisowscy
- Kategoria: Dobre Słowo
Już za tydzień Wigilia a potem święta! To dla wielu trudny czas wigilii w pracy, przygotowań kulinarno sprzataniowych, zakupów prezentów, itp. Dla niektórych to też czas rekolekcji parafialnych, spowiedzi. Ogólnie, można powiedzieć, spore zamieszanie, mało czasu. Obawa, czy ze wszystkim się zdąży przed Świętami.
A Jezus chce dziś przyjść do nas z pokojem. O tym najwyraźniej mówi refren psalmu: Pokój zakwitnie, kiedy Pan przybędzie. Jakub rozmawiając ze swoimi dziećmi, ogłasza zapowiedź Jezusa, który wyjdzie z pokolenia Judy. A ewangelia potwierdza to, przedstawiając rodowód Jezusa. My, żyjący w dzisiejszych czasach, już nie czekamy, Jezus przyszedł na ziemię, już się nam objawił. Jeśli w to wierzę, nie muszę czekać na Święta Narodzenia Jezusa, aby doświadczyć pokoju. Jeśli dziś otworzę się na to, że Jezus jest przy mnie, Jego pokój będzie ze mną.
Błogosław duszo moja Pana
- Szczegóły
- Teresa Kiełek
- Kategoria: Dobre Słowo
Przyjdźcie do Mnie wszyscy, którzy utrudzeni i obciążeni jesteście, a Ja was pokrzepię.
Być jak Dobry Pasterz
- Szczegóły
- Barbara i Marcin Lisowscy
- Kategoria: Dobre Słowo
Ewangelia o zabłąkanej owcy wywołuje u mnie mieszane uczucia. Z jednej strony wzruszenie ogromem miłości, jaką Jezus ma do każdego z nas. Jemu zależy na każdym, nawet tym najbardziej sponiewieranym i pomijanym przez innych. On się wręcz szczególnie przejmuje tymi, którym do zbawienia nie po drodze. Ciągle ich szuka i ufa, że Ci którzy przy Nim są, będą cierpliwi, wyrozumiali, czekający na tych, którzy poza stadem. A z drugiej strony odczuwam zawstydzenie, czy ja choć trochę naśladuję Jezusa w poszukiwaniach zabłąkanych owiec?
Owce bez pasterza
- Szczegóły
- Grzegorz Rynk
- Kategoria: Dobre Słowo
Dzisiejsze Słowo rozważam przez pryzmat naszego spotkania formacyjnego dotyczącego przygnębienia, lęku i strachu. Jezus widząc ludzi znękanych i porzuconych lituje się nad nimi. Porównani są do owiec bez pasterza. Oczami wyobraźni widzę owo stado owiec i choćby trawa na której się pasą była najbardziej zielona, to zapewne brak pasterza – obrońcy i tego, który nad nimi czuwać będzie w dzień i w nocy powodować będzie w pewnym momencie lęk.
Tak samo i ludzie, którzy żyją w świecie i nie zawierzają siebie opiece Boga prędzej czy później mogą zacząć odczuwać przygnębienie, lęk poczucie opuszczenia (środki masowego przekazu skutecznie pracują nad rozwojem takowych stanów). Jezus pragnie, aby każdy z ludzi żył pełnią życia bez lęku. Posyła swoich uczniów, czyli tych którzy spotkali Go, poznali Jego naukę i żyją na Jego wzór. My jesteśmy Jego uczniami. Jezus posyła nas do tych, którzy są zalęknieni i zniewoleni, którzy żyją w poczuciu beznadziei, abyśmy weszli z nimi w relację, nie osądzali, a spoglądali z miłością, nie ranili swoim zachowaniem w stosunku do nich, a wspierali ich dobrym słowem, czy choćby nawet chwilą spędzoną z nimi. Bóg obdarzył nas mocą uzdrawiania chorych, wskrzeszania umarłych, oczyszczania trędowatych czy wypędzania złych duchów i z tych charyzmatów winniśmy korzystać, wierząc w to, że Jezus to wypowiedział do tych, którzy są Jego naśladowcami. Nie lękajmy się mówić o Jezusie, świadczyć o Jego miłości w stosunku do każdego, nawet największego grzesznika. Oczywiście to, że będziemy kroczyć u boku Jezusa nie wyeliminuje u nas strachu czy też różnego rodzaju lęków (przypomnijmy sobie sytuacje z życia Apostołów), natomiast wszelkie sytuacje, w których lęk chce wkraczać w nasze życie zawierzajmy Bogu oddając się prowadzeniu przez Ducha Świętego.
Naszą twierdzą jest Zbawiciel
- Szczegóły
- Tomasz Szymczyk
- Kategoria: Dobre Słowo
W Ewangelii z dzisiejszej mszy Pan mówi o budowaniu na skale lub piasku. Czym jest skała że warto na niej budować? Skała stanowi twały fundament. Ale nie tylko. Skała może być schronieniem. Król Dawid jako uciekinier na pustyni czcił Boga jako skałe
(2 Sm 22,2-4; Ps 18,2-4).
W skale mogło być też źródło wody (Wj 17,6) lub chronić przed upałem dając cień.
Czas dla Jezusa
- Szczegóły
- Teresa Kiełek
- Kategoria: Dobre Słowo
Być prostaczkiem
- Szczegóły
- Barbara i Marcin Lisowscy
- Kategoria: Dobre Słowo
Co to znaczy? Czemu Jezus tak się cieszy, że prostaczkom zostały objawione tajemnice Królestwa? Bycie prostym człowiekiem, to znaczy nie skomplikowanym, przyjmującym wszystko z prostotą, z wiarą, z zaufaniem Dziecka Bożego. Czyli to wcale nie znaczy, że osoby wykształcone nie mogą być prostaczkami.
Jezus przyszedł kiedyś na ziemię i błogosławieni byli ci, którzy widzieli Go na własne oczy, słyszeli Jego naukę.
Ale my też jesteśmy błogosławieni, kiedy z wiarą i w prostocie serca odnajdujemy Jezusa w aktualnym naszym życiu, w naszej codzienności, w przyrodzie, w Jego przeprowadzaniu nas podczas trudów.
Jeśli widzę Boga w moim życiu, to szczęśliwe moje oczy, bo już ujrzały.
Czas tęsknoty
- Szczegóły
- Beata Słoka
- Kategoria: Dobre Słowo
„Patrzcie na drzewo figowe i na inne drzewa. Gdy widzicie, że wypuszczają pączki, sami poznajecie, że już blisko jest lato."
Dziś, w dniu, który jest ponury, przenikliwie zimny i mokry, pomyślmy o cieple, słońcu i roślinach wypuszczających pąki - zapowiedzi nadchodzącego piękna i obfitości. Jest to wspaniałe marzenie, które przecież się spełni. Skoro Jezus użył tego obrazu, z pewnością więc nie powinniśmy ulegać lękom związanym z "końcem świata" - popmpowanym czasami przez różne odbierające pokój serca przepowiednie wątpliwego pochodzenia. Zamiast tego zacznijmy pragnąć szybkiego nadejścia pełni Królestwa Bożego. Bo ono jest przecież najlepszą wersją rzeczywistości, w której można żyć.