Aktualności
12 Kwi 2025; 10:00AM - 03:00PM Spotkanie formacyjne |
Galilea
- Szczegóły
- Grzegorz Rynk
- Kategoria: Dobre Słowo
W dzisiejszej Ewangelii dość mocno wybrzmiało, że część ludzi ówczesnych Jezusowi nie uznawało go za Mesjasza tylko i wyłącznie ze względu na fakt, iż wychował się w Nazarecie, czyli w Galilei.
Pochylając się nad tym fragmentem może wydawać się nam niedorzecznym, że dla niektórych pochodzenie z danego miejsca w Izraelu mogło wskazywać o byciu prorokiem czy właśnie Mesjaszem.
A co dla nas obecnie jest ową Galieą? Jak często nastawiamy się do ludzi pozytywnie lub negatywnie tylko i wyłącznie ze względu na ich pochodzenie? Jak często przyklejamy łatki ludziom zanim ich nie wysłuchamy?
Zeszłej nocy przeszedłem Ekstremalną Drogę Krzyżową – drogę, która według zasady ma być przeżyta w milczeniu, aby w owym milczeniu móc spotkać Boga. W tym roku nie w pełni wypełniłem te zasady. Podczas kilku odcinków spotykałem Boga w drugim człowieku. Idąc z ludźmi, których dość dobrze znam mogłem usłyszeć o ich sytuacji czy też powiedzieć co dobrego dzieje się w moim życiu, ale także dość długi odcinek wsłuchiwałem się w człowieka, którego mógłbym chcieć skreślić idąc za rozumowaniem faryzeuszów i znajdując w nim jego Galileę. Podczas tej rozmowy stwierdziłem, że pochodzenie, czy też historia życia, nawet jeśli pojawiły się w niej upadki dość bolesne nie powinny przekreślać człowieka, natomiast powinniśmy skupiać się na teraźniejszości, a nie tym co jest przeszłością.
Bóg działa w każdej chwili naszego życia i pragnie, abyśmy tak jak Jezus dążyli do spotkania człowieka, obdarzając go miłością przejawem której może być po prostu wysłuchanie osoby którą Bóg postawił na naszej drodze.
DAWCA ŻYCIA
- Szczegóły
- Teresa Kiełek
- Kategoria: Dobre Słowo
*
Zaprawdę, zaprawdę, powiadam wam: Kto słucha słowa mego i wierzy w Tego, który Mnie posłał, ma życie wieczne i nie idzie pod sąd, lecz ze śmierci przeszedł do życia.
Samotność paralityka
- Szczegóły
- Barbara i Marcin Lisowscy
- Kategoria: Dobre Słowo
Myśląc o dzisiejszej ewangelii, najbardziej dotyka mnie samotność tego chorego, który leży tam, koło sadzawki od nie wiadomo jakiego czasu. Choruje już 38 lat, może to całe jego życie, może pół. Niewątpliwie kawał czasu. Jak widać, nie oswoił się ze swoją chorobą i na pewno jest na niej mocno skoncentrowany. Nie ma człowieka, który mógłby mu pomóc. I właśnie to przeżywa najbardziej. Bo z chorobą byłoby mu lżej, gdyby ktoś był przy nim. Jezus wychodzi mu na przeciw, pomaga mu, daje siłę, żeby już nie musiał być samotny. Człowiek w pełni sprawny ma więcej możliwości, żeby zaradzić swojej samotności.
Ludzie chorzy potrzebują człowieka. Ludzie zdrowi też. Jednak na tych pierwszych bądźmy bardziej wrażliwi.
Miłość vs ofiary i postne wyrzeczenia
- Szczegóły
- Grzegorz Rynk
- Kategoria: Dobre Słowo
Post, modlitwa i jałmużna – trzy postawy do których nakłaniani jesteśmy w czasie Wielkiego Postu. Jednakże można w tym wszystkim pogubić się tak jak faryzeusz z dzisiejszej Ewangelii. Jak łatwo ulec przekonaniu, że jesteśmy wspaniałymi chrześcijanami, bo uda nam się wytrwać w jakimś postanowieniu postnym, jak często dając jałmużnę w głowie pojawić się może, że zdobywamy tym samym +10 punktów do doskonałości, a podczas modlitwy tak naprawdę w centrum stawiać będziemy siebie, a nie Boga.
Niestety postawa faryzeusza nie jest postawą nam obcą, na pewno nie jest mi obcą i jest to coś nad czym powinienem pracować. A Bóg miłości pragnie, nie krwawej ofiary…
Dlatego niech ta dzisiejsza Ewangelia uczy nas idących drogą ucznia Jezusa, że Bóg pragnie widzieć nasze pokorne i skruszone serca i chęć relacji z Nim oraz miłość ku Niemu, ku sobie i naszym bliźnim, a nie nasze najróżniejsze postawy pobożnościowe, które często są tylko i wyłącznie praktykowane z tradycji.
Sam z siebie nie dasz rady
- Szczegóły
- Beata Słoka
- Kategoria: Dobre Słowo
Będziesz miłował Pana, Boga swego, całym swoim sercem, całą swoją duszą, całym swoim umysłem i całą swoją mocą”. Drugie jest to: „Będziesz miłował swego bliźniego jak siebie samego”. Nie ma innego przykazania większego od tych".
Nie chodzi wcale o emocje, uniesienia, deklaracje, piękne słowa. Chodzi o prawdziwą postawę serca i idące za tym działanie. To jest możliwe wtedy, gdy pozwalamy działać w nas Duchowi Świętemu - tak jak On chce, a nie jak my.
Boże Prawo
- Szczegóły
- Teresa Kiełek
- Kategoria: Dobre Słowo
Zaprawdę bowiem, powiadam wam: Dopóki niebo i ziemia nie przeminą, ani jedna jota, ani jedna kreska nie zmieni się w Prawie, aż się wszystko spełni.
Łaski pełna!
- Szczegóły
- Barbara i Marcin Lisowscy
- Kategoria: Dobre Słowo
Ewangelia o Zwiastowaniu NMP była rozważana przez nas mnóstwo razy, jednak każde Słowo jest dla nas dane na dziś. Co zatem dziś słyszę w tej historii? Moją uwagę przykuwa słowo: łaska. Anioł przychodzi do Maryi i mówi do niej: bądź pozdrowiona, łaski pełna… oraz: znalazłaś bowiem łaskę u Boga…
Podczas każdej mszy świętej kapłan prosi o łaskę w modlitwie: Łaska naszego Pana Jezusa Chrystusa niech będzie z wami. Czy wierzymy, że jest ona z nami? Bo jak może być inaczej, skoro podczas eucharystii przyjmujemy Jego Ciało, tak jak i Maryja? Oczywiście możemy myśleć, że to nie to samo, to była Matka Boga. Zgadza się, to zupełnie inaczej, a jednak Jezus chce, abyśmy mieli choć namiastkę tego, co doświadczyła Maryja. Czy myślę tak o sobie, że jestem łaski pełna po przyjęciu Ciała Pana Jezusa?
Jezu, Ty chcesz, abyśmy korzystali z tego skarbu jakim jest łaska. Otwieraj nas na nią, abyśmy znaleźli łaskę u Boga.