Dobre Słowo 8.01.2016r., piątek
- Szczegóły
- Ksiądz Leszek Starczewski
- Kategoria: Dobre Słowo
Czemu bać się akurat miłości?
Co zrobić z taką częścią siebie, czy z kimś takim, kto nie zna Boga, kto nie otwiera się na miłość? Zdaje się, że najważniejszym krokiem jest rozpoznanie tego w prawdzie, z całą dramaturgią, bezsilnością, całą możliwą do uchwycenia uczciwością. Być może ta uczciwość będzie polegała na tym, że odkrywszy w sobie niezdolność do przyjmowania miłości, dojdę także do tego, że powodem nie otwierania się na miłość, niewiary w to, że Bóg jest miłością, że może być miłością w moim życiu, jest po prostu lęk przed tym, że zostanę odrzucony.
Dobre Słowo 6.01.2016 r., środa, Uroczystość Objawienia Pańskiego
- Szczegóły
- Ksiądz Leszek Starczewski
- Kategoria: Dobre Słowo
Odbajdurzając wierzenia czyli...
To uroczystość, która wymaga odbajdurzenia. Odbajdurzyć, to znaczy pozbawić tego wszystkiego, co jest bajkowością, a dotknąć tego, co związane jest z realiami, z życiem, z twardym, codziennym życiem. Co jest tym dotknięciem realiów? No, przede wszystkim jest to pokora, z którą przybywają mędrcy ze Wschodu.
Zaproszenie na koncerty
- Szczegóły
- Marta Kaleta
- Kategoria: Diakonia Organizacji Spotkań Kulturalnych
W najbliższy piątek 8.01 (niestety w tym samym czasie) odbędą się dwa koncerty kolęd:
Kolędy Pospieszalskich w Bazylice Katedralnej w Kielcach o 19.00 oraz kameralny koncert kolęd w nowych aranżacjach Mazura i Gąski w parafii ś. Franciszka z Asyżu (także o 19.00).
Chętnych nie zrażających się mroźniejszą aurą - zapraszamy!
Dobre Słowo 04.01.2016r., II Poniedziałek po Narodzeniu Pańskim
- Szczegóły
- Ksiądz Leszek Starczewski
- Kategoria: Dobre Słowo
Im prościej, tym bliżej
We fragmencie Ewangelii, który dziś rozważamy, jest sporo słów mówiących o oczach: ...zobaczył przechodzącego..., ...odwróciwszy się i ujrzawszy..., ...chodźcie i zobaczycie..., ...Jezus wejrzawszy na niego... . Jest to bardzo wyraźne zaproszenie słowa Bożego do kontaktu wzrokowego. No, jak to? Kontaktu wzrokowego? No, tak to! Jezus chce się nam przyjrzeć. Chce, żebyśmy mogli na Niego popatrzeć, i żeby On mógł na nas popatrzeć.
Dobre Słowo 03.01.2016 r., II Niedziela po Narodzeniu Pańskim
- Szczegóły
- Ksiądz Leszek Starczewski
- Kategoria: Dobre Słowo
Prostota czyli głupota
Gdyby wieczne zbawienie opierać na jakiś efektach, które zwracają uwagę, na popularności, na osiągnięciach, sukcesach, to tak, to jeszcze by chwyciło. Znając tę mentalność Jezus rozmawia z tymi, którzy na Niego patrzą, którzy Go obserwują – uczonymi w Piśmie, faryzeuszami, przywódcami – i mówi: Gdybym szukał własnej chwały, to byście Mi uwierzyli. Ale Ja nie szukam własnej chwały. Ja przyszedłem objawić chwałę Tego, który Mnie posłał, czyli Boga. Jego obecność opiera się na słowie, a dokładnie na wierze w słowo, to słowo, które stało się wcielone, które – jak mówi dzisiaj Psalm – wśród nas zamieszkało.
Dobre Słowo 1.01.2016 r., Nowy Rok, Uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki, Maryi
- Szczegóły
- Ksiądz Leszek Starczewski
- Kategoria: Dobre Słowo
Co się udaje, a nie wydaje?
Gdyby przyszło nam zapytać dziś w kontekście słów tej Ewangelii o nasze reakcje na przygotowanie i tajemnicę Bożego Narodzenia, na to, że Bóg jest bliski, to jakie te reakcje są? Czy jestem gotów przyjąć te reakcje takie, jakie są, nie takie, jakie powinny być, jakie wydaje mi się, że miałbym mieć, tylko takie, jakie są? Czy jestem gotów przyjąć takimi, jakie są, reakcje na to, co mi zostało objawione o tym Dziecięciu? Jakiekolwiek to są reakcje. Pod słowem jakiekolwiek, kryje się rzeczywiście jakiekolwiek, a nie te, które jestem w stanie przewidzieć, które wydaje mi się, że powinienem, czy nie powinienem mieć, które mnie cieszą, czy gorszą.
Dobre Słowo 31.12.2015r., poniedziałek, Siódmy dzień w oktawie Narodzenia Pańskiego
- Szczegóły
- Ksiądz Leszek Starczewski
- Kategoria: Dobre Słowo
Które sprawia, że się staję?
1 J 2,18-21; Ps 96,1-2.11-13; J 1,14.12; J 1,1-18
Duchu Święty daj nam odkryć prawdziwą wartość słów, moc słów.
Wszystko zaczęło się dzięki słowu, staje się dzięki słowu, które jest prawdziwą światłością, która oświeca każdego człowieka, gdy na świat przychodzi. Swe dopełnienie także znajduje w Słowie. To Słowo, to słowo miłości, jaką Bóg ma ku nam. Miłości, która staje się Ciałem, która ma moc, abyśmy i my stawali się takimi, jakich widzi nas Bóg.
Kończąc rok pytamy siebie o naszą relację do Słowa, naszą uległość wobec tego, co Słowo mówi i naszą nadzieję: na ile zakorzeniona jest ona w Słowie, które pochodzi od Boga, które było wypowiedziane, jako pierwsze i które trwa między nami, jest jak lampa świecąca w ciemnym miejscu, aż dzień zaświta i które swoje dopełnienie będzie miało w ostatnich akordach życia pojedynczych osób i całego świata.
Jaka jest dziś nasza relacja do słowa? Jakie słowo z tego roku mógłbym w fiszce napisać nad biurkiem, przykleić, jako to, które mnie prowadziło, zapadło głęboko w moim sercu, które sprawia, że się staję?
Ksiądz Leszek Starczewski
Dobre Słowo – 28.12.2015r., poniedziałek, czwarty dzień w oktawie Narodzenia Pańskiego Święto św. Młodzianków, męczenników
- Szczegóły
- Ksiądz Leszek Starczewski
- Kategoria: Dobre Słowo
Brzydki Herod i piękna niewinność
Nieprzypadkowo podczas jasełek w usta Śmierci wkładane są słowa skierowanie do Heroda: Za twe grzechy, ze twe zbytki, chodź do piekła, boś ty brzydki! Brzydki człowiek. Brzydki, bo zamknięty na prostotę łaski Bożej, na Jego znaki. Brzydki, bo skupiony na sobie. Przypomnijmy, że według podań historycznych, żeby utrzymać się przy władzy w sposób pewny, Herod wymordował część swojej rodziny. Stąd podanie biblijne, które mówi o wymordowaniu dzieci do drugiego roku życia, stosownie do czasu, kiedy usłyszał od Mędrców ze Wschodu o tym, że narodził się nowy Król żydowski. Wymordowanie dzieci, wśród których mógłby być konkurent do tronu. A także mając świadomość tego, że jest znienawidzony przez swoich poddanych – jak już nieraz mówiliśmy – będąc bliski śmierci, poleca wymordować część elity jerozolimskiej, po to, żeby w czasie, kiedy będzie umierał, był płacz w Jerozolimie, bo zdawał sobie sprawe że nikt nie będzie za nim płakał.
Brzydki człowiek. Brzydota jest wszędzie tam, gdzie jest zamknięcie na niewinność łaski, na prostotę łaski.
Dobre Słowo 26.12.2015r., sobota, drugi dzień w oktawie Narodzenia Pańskiego, święto św. Szczepana, pierwszego męczennika
- Szczegóły
- Ksiądz Leszek Starczewski
- Kategoria: Dobre Słowo
Kamień i Bóg na wyciągnięcie ręki (serca)
W drugi dzień świąt w oktawie Bożego Narodzenia św. Szczepan wpisuje się w kontekst, w jakim rodzi się Jezus, w jakim rodzi się wiara w Niego i wierność Jemu. A jaki to jest kontekst? Dramaturgia. To właśnie Szczepan nazywa po imieniu Boga tym, którzy tak się spoufalili ze swoją interpretacją tego, jaki jest Bóg, że nie chcieli przyjąć żadnej innej wersji. Łukasz zauważa: Zawrzały gniewem ich serca… zatkali sobie uszy… Wyrzucili go poza miasto i kamienowali.