Dobre Słowo 15.04.2016r. – piątek w III Tygodniu Okresu Wielkanocnego
- Szczegóły
- Ks. Leszek Starczewski
- Kategoria: Dobre Słowo
Zachwyty zachwytami, ale co ze zgrzytami?
Błogosławiona wrażliwość Żydów, tych, którzy się sprzeczają między sobą, słysząc słowa Jezusa. Ilu z nas taką wrażliwość ma w sobie, słyszy wiele sprzecznych, sprzeczających się ze sobą myśli, uczuć, nastawień? Ilu z nas ma tę wrażliwość, którą ma się, gdy słucha się słowa Bożego - tego, które jest jak miecz obosieczny, zdolne osądzić pragnienie i myśli serca? To jest pytanie, które warto sobie postawić po to, aby mógł w nim do nas przychodzić Duch Święty, oczyszczając te miejsca, które nie są wrażliwością, które są jakimś tępym słuchaniem słowa Bożego, na tyle tępym, że pozbawionym jakichkolwiek reakcji.
Chrześcijańskie warsztaty psychologiczne: Emocje i uczucia
- Szczegóły
- Beata Słoka
- Kategoria: Ogłoszenia
Ośrodek Profilaktyczno-Szkoleniowy w Katowicach zaprasza :)
Prowadzi mgr Beata Słoka
Dobre Słowo 13.04.2016 r., środa w III Tygodniu Okresu Wielkanocnego
- Szczegóły
- Ks. Leszek Starczewski
- Kategoria: Dobre Słowo
Śnięte, czy wpatrzone?
Od smutku do radości. Dzisiejszy fragment z Dziejów Apostolskich dokładnie tak się zaczyna. Pogrzeb Szczepana, ludzie pobożni z wielkim żalem go pochowali. Smutek, związany z wielkim prześladowaniem w Kościele jerozolimskim, niszczenie Kościoła przez wchodzenie do domów, porywanie mężczyzn i kobiet i wtrącanie ich do więzienia, które pokazuje swoją postawą gorliwy faryzeusz Szaweł. To jest jedne z elementów. A tym, czym fragment dzisiejszy się kończy to słowo: Wielka radość zapanowała w tym mieście - w Samarii, do którego to miasta przybył Filip, aby głosić Chrystusa. (...)
Radość Ewangelii. Radość tego, że ta Ewangelia potrafi przeprowadzić ze smutku do wesela, z opętania do wolności, z paraliżu do swobody, z zawieszenia do mobilności. Tak się dzieje. Chciałbyś, żeby tak było w twoim życiu? Bo po co to Słowo Boże jest dzisiaj nam czytane?
Dobre Słowo 11.04.2016 r., poniedziałek w III Tygodniu Okresu Wielkanocnego
- Szczegóły
- Ks. Leszek Starczewski
- Kategoria: Dobre Słowo
Cuda bez wydziwiania
Szczepan pełen łaski i mocy działał cuda i znaki wielkie wśród ludu. Mówią, że biskup Tadeusz Płoski, który razem z dziewięćdziesięcioma pięcioma osobami na pokładzie Tupolewa leciał do Smoleńska, miał głosić kazanie, w którym pierwsze zdanie, jakie miał wypowiedzieć, miało brzmieć mniej więcej tak: Co jeszcze Bóg musiałby zrobić, żeby ludzie uwierzyli, że działa?
Dobre Słowo 10.04.2016 r., III Niedziela Wielkanocna
- Szczegóły
- Ks. Leszek Starczewski
- Kategoria: Dobre Słowo
Może więcej normalności? Czyli grill z Jezusem
Słowo w dzisiejszej Ewangelii wydaje się być takie prozaiczne. Bo co to są za wielkie pouczenia? Właściwie nie ma, takie zwykłe spotkanie uczniów, można rzec: na grillu u Jezusa. Żarzące się na brzegu węgle, ryba, Jezus robi grilla dla Swoich uczniów i zaprasza, żeby przynieśli jeszcze swoje ryby, które złowili. Próbuje nam potwierdzić, że jeśli nasze wysiłki w szukaniu Boga nie skupią się na naszej codzienności, na tym, co się dzieje w naszym życiu, to na próżno Go szukamy. Na próżno byśmy oczekiwali, że przyjdzie do nas w nadzwyczajnych wydarzeniach naszego życia.
Dobre Słowo 9.04.2016r., sobota w II Tygodniu Okresu Wielkanocnego
- Szczegóły
- Ks. Leszek Starczewski
- Kategoria: Dobre Słowo
Trzy w jednym. I które tu wybrać?
Jeśli porównamy nasze życie do łodzi, która pływa po jeziorze, morzu świata, to tym, co jest punktem bardzo sprawdzającym naszą relację z Panem i nasz priorytety w podejściu do życia, są sytuacje, kiedy nastają już ciemności. Kiedy jest bardzo silny wiatr, kiedy wydaje się, że Jezusa nie ma, kiedy wydaje się, że się spóźnia, że już tu powinien być. Gdy płynęli, <apostołowie> ujrzeli Jezusa kroczącego po jeziorze i zbliżającego się do łodzi. I przestraszyli się. To była ich naturalna reakcja. Pytanie: Czego się przestraszyli? Tego, że jest? Czy tego, że nie wierzyli, że jest?
Dobre Słowo 8.04.2016r., piątek w II Tygodniu Okresu Wielkanocnego
- Szczegóły
- Ks. Leszek Starczewski
- Kategoria: Dobre Słowo
Ważny, ale nie ważniak
Słowo Boże chce nas chronić przed skrajnościami. To znaczy, że nie ma tak, że wszystko zależy ode mnie albo wprost przeciwnie: nic ode mnie nie zależy. Wszystko przeze mnie się stało albo w ogóle nie miałem udziału w tym, co się stało. Skrajności! Przed tym słowo Boże chce nas uchronić i chce nas wprowadzić w tonację, we właściwą miarę rzeczy, a także chce nas przybliżyć do naszego rytmu serca chodzenia za Panem. Każdy ma jakiś rytm i w tym rytmie naszego serca chce nas utwierdzić słowo Boże.
Dobre Słowo 07.04.2016r., czwartek w II Tygodniu Okresu Wielkanocnego
- Szczegóły
- Ks. Leszek Starczewski
- Kategoria: Dobre Słowo
A kiedy dobrze z oczu patrzy, to widać...
Dziś Słowo chce, jednych z nas utwierdzić w pewnym przekonaniu, a innych wyprowadzić z błędnego przekonania. O co chodzi? W Ewangelii Jana dalej jest dialog Jezusa z Nikodemem, Jego rozmowa z przychodzącym nocą nauczycielem Izraela. Próbuje Nikodemowi ukazać zupełnie inną perspektywę, z której to perspektywy, spoglądając na wydarzenia dziejące się każdego dnia, można zobaczyć w nich życie. Ta perspektywa, to perspektywa, jaką może i objawia, pokazuje i daje tylko Bóg.
Dobre Słowo 30.03.2016 r., środa w Oktawie Wielkanocy
- Szczegóły
- Ks. Leszek Starczewski
- Kategoria: Dobre Słowo
Skąpe oczekiwania i hojny Dawca
Chromy, skupiony mocno na proszeniu o jałmużnę, otrzymuje znacznie więcej. Po prostu chodzi i chwali Boga. Jakiego Boga? Tego, który działa. To prawda, że musiał się naczekać. To prawda, że musiało się wydarzyć coś, co całkowicie zmieni i poszerzy jego serce. Tak, to prawda. No, ale to się dzieje. Ziarnko do ziarnka - uzbiera się miarka. To się dzieje! Bóg rozsiewa przez małe ziarnka słowa, te łaski, które przyniosą owoc.
Słuchanie, trwanie przy słowie, a nie rezygnacja z tego, aby trwać przy słowie, przynosi owoc w swoim czasie. A jaki to jest twój czas? Najlepszy dla mnie. To był najlepszy moment dla chromego od urodzenia, aby otrzymał uzdrowienie: o godzinie dziewiątej.